Bu içerik Ersen Selçuk Gül tarafından 3 sene önce eklendi.
13087530_1365036143521798_4944866478644467028_n

Yılın İlk Çilekleri Çıkmaya Başladı! Değirmenaltı Köyündeyiz

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Son yıllarda çok fazla rağbet gören çilek yetiştiriciliği, Hüyük ve köylerinde büyük gelir kapısı olmaya devam ediyor. Her yıl biraz daha fazla alana ekilen çilekler yetiştiricilerin göz bebeği olmuş durumda çoğu yerde. Ben de köyümden, yani Değirmenaltı ( Zıvarık diye de bilinir ) aldığım bilgilere dayanarak yılın ilk çıkan çilekleri ve köyümüzdeki çilek yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermek istedim.

Köyümüzde sezon açıldığında tonlarca çilek toplanır ve bir kaç kişi bu çilekleri alırlar. Kilo, ayıklanmış ve ayıklanmamış olarak gruplara ayırılan çileklerin alış fiyatları sürekli değişkendir. Ayıklanmış çilek belli zamanlarda daha fazla paraya alındığından ya da belli bir zamanda sadece ayıklanmış çileğe ihtiyaç olduğundan çilek toplamak, yetiştirmek dışında sadece ayıklamak da ek bir iş kolu haline gelir zaman zaman.

Köyümüzde ve bu işle ilgilenen diğer köylerde, evlerin önlerinde veya çilek alıcılarının yerlerinde sulu kırmızılığı görmeniz sizi şaşırtmıyor bir süre sonra. Toparlanan çilekler yetiştiricilerden alındıktan sonra asıl toptancılara veriliyor. Böylelikle köyde hem yetiştiriciler para kazanıyor, hem de çilek alıcıları para kazanıyor. Güzel tatlı bir rekabet, ara sıra bazı sürtüşmeler olsa da bir sezon boyunca verimli bir çalışma sonucu herkes az veya çok mutlu oluyor.

En sevdiğim olaylardan birisi de kasa meselesi. Çilek toplayıcıları kasaları yerlerindeki depolarında biriktiriyorlar. Çilek toplamak isteyenler cami hoparlöründen verilen ilanlara göre ( fiyatları belirten ilanlar veya nasıl çileğin, ne zaman alınacağını belirten.. ) sabahın erken saatlerinde hatta bir gün öncesinden gidip kasalarını alıyorlar veya çilek alıcılarını arayıp kasa ayırtmasını söylüyorlar. Kimi zaman kasa olmuyor, kendi kasalarına topluyorlar, işler karışıyor, kasaların üzerine kırmızı beyaz çaputlar bağlanıyor vesaire. Tabi benim gördüğüm şeyler bunlar, belki işin ilerisi de vardır, bilemedim..

Gelelim yılın ilk çileğine. Mehmet abim, bizim köyden akrabam olur, Facebook’da bir iki fotoğraf paylaşmış ( evet yazıda paylaştığım fotoğraflar ) oradan farkettim ben de. Halbuki annemler de yetiştiriyorlar ama daha onların çileklerini göremedik.. Umarım güzel bir sezon olur, kaliteden ödün vermeyen, hile hurdaya yer vermeyen bir ticaret anlayışı hakim olur ve herkes çok kazanır, temennimiz bu. Ama bizim köyde biraz zor bu durum. Memleketimizin insanı paranın kokusunu alınca biraz arsızlık yapabiliyor, örneklerini çok görüyoruz. Yine de iyi dileklerimizi eksik etmeyerek yazımızı bitirelim.

Çilekler daha fazla olmaya başladığında yolunuz düşerse Değirmenaltı’na, buz gibi çileklerimizden yemeden gitmeyin.
Görüşmek üzere!

Bu içerik Ersen Selçuk Gül tarafından 3 sene önce eklendi.

İçeriği beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bu bir Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri hizmetidir.