Bu içerik Ersen Selçuk Gül tarafından 3 sene önce eklendi.
bedesten_zpsf7422fa1

Eşrefoğlu Camii Hakkında Neler Biliyoruz?

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0

Beyşehir denilince akıllara ilk gelenlerden biri de Eşrefoğlu Camii şüphesiz. Peki Eşrefoğlu Camii hakkında neler biliyoruz? Öncelikle nerede olduğundan başlayalım ve biraz detaya inelim dedik.

Eşrefoğlu Camii, Anadolu’da bulunan en büyük ve orjinal ahşap direkli camidir. Konya’mızın Beyşehir ilçesinde kuzeyde, İçerişehir Mahallesi’nde bulunur. Kaynaklara göre 1296 ile 1299 tarihleri arasında yapıldığı bilinir. Yani ortalama 7 asırlık bir geçmişi vardır.

Semerkant, Buhara gibi Orta Asya – Türkistan şehirlerindeki ağaç direkli camilerin ülkemizdeki bir örneği olan Eşrefoğlu, tam 46 ahşap sütun üzerinde yükselir. İnşa edilmeden önce 6 ay suda bekletilen sütunlar, sedir ağacı odunudur. Caminin asırlardır süregelen yaşamı boyunca caminin damındaki karlar çatının ortasındaki boşluktan ortada bulunan havuza atılmış ve yakılan sobalardan ötürü ahşap sütunların çatlayıp kurumasını nemlendirerek engellemiştir. Ancak 1965 yılında karlığın üzeri camla kapatılmış, işlevini yitirmiştir.

Caminin mihrabı 6 metre yüksekliğindedir ve bu görkemli mihrap çini mozaik ile kaplıdır. Anıtsal bir taç kapısı vardır. Tamamen ceviz ağacından olan minberi, oymalı ve çatmalı tutkalsız yapılmıştır. İnanılmaz bir düzgünlük ve incelikte yapılan minver geometrik şekiller ve bitkisel bezemelerle kaplıdır. Caminin tavanı ise renkli kalem işi süslemelere sahiptir. Özellikle konsollardaki kök boyalı motifler dikkat çeker.

Eşrefoğlu Camii, Selçuklu Ulu Camiilerine has şu özellikleri barındıran tek camidir : Çoğul ahşap sütunlu, tavanı tamamen ahşap ve kalem işçiliği ile süslenmiş, minber tamamen ahşap ve Kündekari tekniği ile yapılmış, mihrabı çinili.

Eşrefoğlu Camii, Beylikler Devri’nde Eşrefoğlu Beyi Süleyman Bey tarafından yaptırılmış, Eşrefoğlu toplu yapıları içinde yer alır. Cumhuriyet döneminde 1934’ten itibaren zaman zaman tamiratı yapılmıştır. Bu tamiratlar sonucunda toprak çatı önce kiremit ile örtülmüş, sonrasında ise bakırla kaplanmıştır.

1301 tarihinde yapılan Emir Seyfettin Süleyman’ın türbesi ise, caminin doğu duvarına bitişiktir.

Beyşehir – Eşrefoğlu Camii Belgelesi:

Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmak, sadece sözlerde ve düşüncelerde kalmamalı, icraata geçmeli, unutmamalı ve unutturmamalıyız. Korumak ve gözetmek için elimizden geleni yapmanın yanında, değerlerimizin kaybolmasına da engel olmalıyız. Bugün Beyşehir’de güzel bir hayat sürebiliyoruz, işlerimize gidiyoruz, okullarımızı okuyoruz, eğlenceli şeylerle uğraşıyoruz. Herşeyin yanında, geçmişe dair biraz da olsa bilgi birikim yapmak, eşimize dostumuza, torunumuza anlatmak, inanın hepimizi daha iyi hissettirecektir.

Bir başka yazıda görüşmek üzere!

Bu içerik Ersen Selçuk Gül tarafından 3 sene önce eklendi.

İçeriği beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Bu bir Multimedia Bilgisayar & Güvenlik Sistemleri hizmetidir.